Doğum sonrası

Demet 8 ay önce sordu

Ben hem emziriyorum hemde mama veriyorum bebeğime sütüm fazla gelmiyor ama çok iitahlıyım ve her geçen gün çok kilo alıyorum napmalıyım


1 Cevap
Beyza Uyan Yönetici 6 ay önce cevaplandı

Merhabalar,

Öncelikle sağlıkla büyütün bebeğinizi. Bebeğinizin kaç aylık olduğunu öğrenebilir miyim? Bebeğinizin ayına göre gelişimi normalse ekstradan mama takviyesi vermenize gerek yok. Mama vermeden önce doktorunuza danıştınız mı? Eğer bebeğiniz aylık olarak en az 500 gram, haftada en az 125 gram kilo alıyorsa anne sütü bebeğiniz için yeterlidir diyoruz.

Emzirme döneminde sadece bebeğinizi emzirerek 700-800 kalori harcıyorsunuz ve kan şekeri aşırı dengesizleşiyor o yüzden iştahınızın açık olması çok normal. Kan şekerini dengelemek adına geceden 1.5 litre su içerisine 1 tarçın kabuğu ekleyin, gece boyu beklesin gündüz onu tüketiyoruz. Gün içerisinde 3 ana, 2-3 ara öğün tüketmeye özen gösterin. Ara öğünlerde kan şekerinizi dengeleyecek tarçın + meyve ikilisinden destek alabilirsiniz. Kalorili besinlerdense biraz daha hem size hem bebeğinize fayda sağlayacak besinleri tercih edin.

Günlük beslenme düzeninizi planlayacak, listenizde anne sütü artıracak besinlere yer verecek aynı zamanda da emzirme dönemini avantajlı hale çevirecek Beslenme ve Diyet Uzmanına da danışabilirsiniz.

Sevgiler.

Beslenme ve Diyet Uzmanı, Emzirme Danışmanı

Beyza Uyan


Cevap yaz