Emzirme sorunu

Merhaba benim bebeğim 14 gününü meme reddi yaşıyorum anne memesini hiçbir şekilde kabul etmiyor memeye gelince ağlıyor susmuyor krize giriyor kafasını çeviriyor içiyor çok yoruyor bize beslenme kateteri ve enjektörle mama ve anne sütünü sağarak veriyorum ama emmesini istiyorum Ne yapmam gerekiyor anne sütü önemli deniliyor ama almayan çocuk da almıyor sanırım


1 Cevap
Beyza Uyan Yönetici 1 sene önce cevaplandı

Merhabalar,

Meme reddi bazı aylarda yaşanan sorunlardan bir tanesi.

Bebeğinizi memeye döndürmek için hangi emzirme pozisyonunda emziriyorsanız o pozisyonu değiştirip farklı bir emzirme pozisyonunda emzirmenizi öneririm. Ayrıca ten tene temas çok önemli mümkün olduğu kadar bebeğinizi çıplak emzirmeye çalışın. Ilık duş eşliğinde emzirmeyi deneyebilirsiniz bu da çok etkili bir yöntemdir. Siz de bebeğiniz de çıplak olmalı ve ılık su akarken bebeğinizi emzirmeye çalışmalısınız. Bebek anne karnında su içerisinde olduğu için bu yöntemle anne karnındaki hafızasına geri dönecektir.

Bebek aktif emmedikçe maalesef anne sütü hormonları uyarılmadığı için süt azalabiliyor. Anne sütünü artırma yollarını da inceleyelim. Anne sütünü artırmanın 3 basit kuralı vardır.

  • Bebeğinizi bol bol emzirmek
  • Kendinize güvenmek ve sütünüze inanmak
  • Bol bol sıvı tüketmek ve kaliteli beslenmek

Tüm bu koşulları sağladığınızda sütünüzün miktarında artma gözlemleyeceksiniz. Sütüm az diye stres yapmayın, sizin sakin ve huzurlu olmanız çok önemli. Bizim bu dönemde en değer verdiğimiz sıvımız suyumuz bu sebeple bol bol su tüketmelisiniz ve yulaf gibi koyu yeşil sebzeler gibi besinlerden destek almalısınız.

Anne Sütü Artırıcı Çay Tarifi;

Malzemeler:

· 1 tutam ısırgan otu

· 1 yemek kaşığı çemen otu

· 1 yemek kaşığı anason

· 2 çubuk tarçın

· 2 dilim limon

Hazırlanışı: Kaynar suda 3 saat çemen otu tohumunu bekletin. Isırgan otu ve anasonları 15 dakika kaynar suda bekletin. 1,5 litre suyun içine çemen otu tohumu suyunu ve ısırgan otu/anason suyunu süzerek ekleyin. İçine çubuk tarçınları ve limon dilimlerini ekleyin.

Gün boyunca tüketebilirsiniz.

Anne sütü artıran çay da size bu dönemde destek olacak. Denemenizi öneririz.

Güzel haberlerinizi bekliyoruz.

Sevgiler.


Cevap yaz