İkinci Çocuk

ayşe naz 2 ay önce sordu
Bebeğim 26 aylık ve ikinci çocuk konusunda çok kararsız kalıyoruz. Açıkçası her şeyi başa sarıp tekrar yaşamak istemiyorum ama çocuğumu kardeşsiz de bırakmak istemiyorum. Ne yapmalıyım?


1 Cevap
Psk.Dan.Tuğba Derman 1 ay önce cevaplandı

Sevgili Ayşe Hanım,

İkinci bir çocuk kararı her zaman soru işaretleri yaratır. Bunun sebebi de çok fazla değişkenin bu kararı alırken etkili olması.

Sizin ikinci bir çocuğa hazır olup olmamanız bu kararı verirken çok önemli. İkinci çocuk, ilk çocuğunuzdan bildiğiniz üzere tamamen bakımınıza muhtaç ve size her an ihtiyaç duyacak bir şekilde dünyaya gelecek. Ve ilerleyen yaşamında da ikinci çocuk ya da kardeş olmaktan daha çok bir birey olucak. Kendi istekleri ve yaşam biçimi şekillenecek. Bu anlarda yine sizin yardımınıza ihtiyaç duyacak. Bu yüzden belki bir kardeş olarak değil yeni doğacak bir çocuk olarak bakmak bazı sorularınızı cevaplayabilir.

Aileler olarak "Bir kardeş, çocuğa her zaman yolcuğulunda yanında olacak bir arkadaştır" olarak bakabiliyoruz. Ancak bu tam olarak böyle şekillenmek zorunda değil. İkisi de birbirinden ayrı bireyler ve ilişkileri tamamen kendi yaşantıları sonucunda şekillenecek.

Hayatınızla ilgili vereceğiniz bu kararda önceliğiniz kendi ihtiyaçlarınız ve daha sonra bebeğinizin/bebeklerinizin ihtiyaçlarını ne derece karşılayabileceğim soruları çevresinde şekillenebilir. Kendi ihtiyaçlarınızı karşılamadan ilerlemek sizin için de çocuğunuz için de çok zorlayıcı ve yıpratıcı olur.

Tüm bu değişkenler ışığında kendiniz ve aileniz için en doğru karara varacağınızı düşünüyorum.

Mutlu ve sağlıklı günler dilerim


Cevap yaz